צומרקה, דרום אפירוס

National Park of Tzoumerka-Peristeri & Arachthos Gorge

הר צומרקה הוא אחד מרכסי ההרים הגבוהים ביוון, צומרקה הוא "פסגת הכותרת" של מרבית טיולי הג'יפים ביוון והוא נחשב לאחד הנקודות הכי חשובות והכי מרשימות של אלה המרכיבים טיולי ג'יפים ליוון בכלל, עם זאת תת מחוז צומרקה מלבד היותו מקדש טיולי ג'יפים הוא אחד המקומות המרתקים והמאתגרים באפירוס [מלבד כפרי זגוריה] רכס ההרים המשונן המושלג כולו בחורף יוצר זרימה של נחלים באיזור במשך כל השנה, נהר האראכטוס הזורם במחוז מאפשר ראפטינג ברמה של 3-4 בנופים מרהיבים. האיזור ההררי מספק מים במשך כל השנה ואכן קיימים בו עשרות מפלים, נחלים וערוצים זורמים ושלל האפשרויות לטיול בו גדול מאד, אם אתם מטיילים בצפון יוון מומלץ להגיע לצומרקה לפחות ל 2-3 לילות, ובאחד הימים אפילו לקחת סיור מודרך במחוז עם אחד המדריכים כאן, חלק גדול מאיזור צומרקה ניתן לטיול עם הרכב הפרטי שלכם, אין צורך ברכב שטח, אך טיול עם מדריך יוכל להראות לכם כמה מהמחזות היפים ביותר במחוז להם רצוי להגיע עם נהג מנוסה כזה שיוכל גם להכנס לעומק השטח ההררי. את הלינה באיזור מומלץ לבסס באיזור הכפר Prámanta שהינ הכפר הגדול ביותר בצומרקה וממוקם במיקום מרהים ביופיו מול הר צומרקה עצמו. שני המלונות אנאבאסי וגם הוריזונדס ריזורט ממוקמים במיקומים המרהיבים ביותר בכפר פרמאנטה ממש מול הר צומרקה עצמו אם אתם ממש רוצים לאתגר את עצמכם בלינה בכפר הררי נטול תיירות לגמרי נסו את מלון סיראקו בכפר סיראקי המקסים בצפון חבל צומרקה.


נהר האראכטוס בצומרקה, חודשים מאי ויוני, שיא הזרימה והפריחה.

סיראקו :

הכניסה לכפר סיראקו כאילו לקוחה מהאגדות, הכניסה להתחתית לכפר אינה מיועדת לכלי לרכב, החנו את הרכב בכניסה לכפר וטפסו בשביל האבל המפותל והמקסים לצד המפל והנחל עד הכניסה לכפר המקסים, בתוך מבוך הסימטאות תגיעו לבתי קפה יווניים אוטנתיים, לגרמי מדרגות מטופחים עם פרחים וגפנים וייתכן שגם תזקו לראות פרדות נושאות ארגזים ממעלה הכפר [שם יש מקום לרכבים] לבתי הקפה שבמרכזו, הזמן האידיאלי לביקור בסיראקו הוא בתקופת הפשרת הלשגים מרכס צומרקה, אך הכפר נוטף במים והמפל בכניסה מרהיב, זה קורה באפריל, מאי יוני, אח"כ גם מקסים כאן אבל עם פחות מים.

קאלאריטס : נחשב לכפר המיוחד ביותר מבין הכפרים של צומרקה, הוא מקומי יותר והרבה פחות מתוייק מהכפר סיראקו, גם לכפר זה אין כניסה לכלי רכב, החנו את הרכב בכניסה לכפר, מכאן יש תצפית מרהיבה על עמק צומרקה, הכניסה לכפר לוקחת אתכם לאט לאט לתוך אורח החיים האיטי והמסורתי של תושבי הכפר, סימטאות צרות, גפנים, מדי פעם זרזיף מים קרירים היוצא מהסלע, אם תרצו קיים שביל הליכה במצב טוב למדי מהכפר קלאריטס לכפר סיראקו, מקומות לינה אין ממש בקלאריטס וגם אין בכפר פעילות מעבר לשקט ולמיסטיקה האופפת את הכפר.

פראמנטה : פראמאנטה הוא הכפר הגדול ביותר בחבל צומרקה וניתן למצוא בו את כל שתזדקקו לו לחופשה כפרית, יש בו את המלונות האיכותיים ביותר בצומרקה כאשר מלון אנאבאסי ומלון הוריזונדס טובלים בנופים מ-ר-ה-י-ב-י-ם ומציעים שרות מעולה וחדרים מסוגננים ומודרניים, בכיכר הכפר מתחת לעצי הדולב הגדולים יש מספר טברנות, מאפיות, מינימרקט, בתי קפה והרבה אווירה, מדובר במיקום הבסיסי הטוב והמומלץ ביותר בחבל צומרקה.

 

מסלול מומלץ להגעה מאתונה יכלול את : אתונה > קרפניסי > צומרקה > כפרי זגוריה > מטאורה > פיליון > וחזרה לאתונה, את מרבית הטיול כדאי להקדיש לכפרי זגוריה אך בדרך לכפרי זגוריה צומרקה [גם ג'ומרקה] הוא איזור מרהיב שכאמור מומלץ ללפחות 2 לילות, שימו לב שאין צורך ברכב 4 על 4 בכדי לטייל כאן, תשתית הכבישים נוחה גם למטיילים עם רכב פרטי רך רצוי שזה יהיה עם מנוע של מעל 1.6 שכל חלק מהשיפועים גם בצומרקה וגם בהמשך הטיול בכפרי זגוריה דורשים רכבים חזקים יחסית.

 

  TZOUMERKA CANYONING GREECE from Gns Sdrs on Vimeo.

 

 

נהר האראכטוס  :
במערב הרכס [מזרח אפירוס], מקור הנהר מהרי הפינדוס, ליד מצובו, זורם לכיוון דרום. זורם למעשה בין הרי צומרקה להרי קסירובוני Xerovouni, נקודת המפגש היא גשר הפלאקה [היה גשר אבן בעל קשת אחת הגדול ביותר ביוון], זורם דרך ארטה ומגיע עד מפרץ אמבראקיקוס על נהר זה מתקיים אחד הראפטינגים המרהיבים ביותר ביוון ע"ח חברת אלפיין זון של אכיליאס פאפאפטימניו, ראו קישור מטה באתר.

פסגות בצומרקה :
הפסגה הגבוהה ביותר של הרכסKakarditsa בגובה 2429 מטר. הר נוסףLakmos בגובה 2295 מטר. הפסגה הכי גבוהה שלו נקראת Peristeri. ממערב לו הכפר קראפסי, ממזרח לו הכפר מצובו. אורך כ-20 ק"מ. הר נוסףStrogoula בגובה 2160 מטר.

פינדוס :
רכס הרים. נקרא עמוד השדרה של יוון. אורך: 160 ק"מ. הפסגה הכי גבוהה היא Smolikas בגובה 2637 מטר. פסגות נוספות: Grammos, Vasilitsa, Tymfi [Gamila, Astraka], Lakmos, Tzoumerka. רכס הפינדוס הוא שלוחה של האלפים הדינריים [החלק הדרומי] שעוברים באלבניה, בוסניה, הרצגובינה, קרואטיה, מונטנגרו, סרביה, סלובניה. הרכס עובר במקדוניה, באפירוס ועד צפון הפלופונז.

פראמנטה :
כפר בצומרקה [רשות מוניציפאלית - צפון צומרקה], גובה של כ- 900 מטר. אוכלוסייה של כ-2000 תושבים, הכפר משמש ככפר המרכזי של מחוז צומרקה ורוב המלונות [ חלקם מעולים ומרהיבים] מצויים בכפר זה, במיוחד מלון anavasi ומלון horizondes שטובלים בנוף מרהיב במיוחד בחלק הקרוב ביותר לרכס צומרקה עצמו, פרמנטה הוא הבסיס המומלץ ביותר לטיולים בחבל צומרקה.

מנזר קיפינה :
1212, איקונות מהמאה ה-18. השם מגיע מהמילה קיפוס [גנים] על שם גני הירקות שגידלו הנזירים. הכפר קיבל את השם מהמנזר. חשיבות היסטורית גם בגלל המערה שהיוותה מקום מסתור לתושבי הכפרים הסמוכים בתקופת העותומאנים. המנזר עצמו מצוי בדרך מפרמנטה לכפר קאלאריטס, כ 30 דקות נסיעה מפרמנטה, בדרך תחלפו גם על שני אפיקי נהרות שוצפים ותסעו בתוך היער האבותי של צומרקה למרגלות הר צומרקה עצמו.

מצוקי :
הכפר מצוקי עצמו metsoki אינו כפר מיוחד אבל מפלי המים של מצוקי מרשימים במיוחד, המפל הגדול של מצוקי מצוי ב 500 מטר מהכניסה לכפר ליד גשר הברזל הגדל על רוץ הנחל, גובה המפל כ  65 מטר, ניתן לראות את המפל מאזור הגשר, המפלים הנוספים ניתנים להגדה כרך כיכר הכפר עצמה בהליכה לכיוון הערוץ [ 2 דקות הליכה ] עד תחנת המים, דרך נוסף בתוך הערוץ עצמו תוביל אתכם למספר מפלים נוספים, שימו לב ששיא הזרימה במפלי מצוקי בצומרקה היא בחודשי האביב, אפריל, מאי ותחילת יוני, גם בשאר חודשי השנה יש כאן מים אבל מעט פחות, בכל מקרה שווה להגיע לכאן, סעו מפרמנטה לכיוון מנזר קיפינה ופנו ימינה למצוקי בפנייה הראשונה אחרי שתחצו את הנהר פעמיים.

למלונות מומלצים בצומרקה, עיברו לעמוד המלונות המומלצים שלנו, ראו קישור למעלה באתר זה.

 

  israel-greece.com  clickgo.co.il © 2004-2017  epirus.co.il by greece-islands.co.il

Epirus.co.il is the biggest and only one portal in israel, promoting Epirus region for israel visitors & media , this site is part of israel-greece.com network of sites

 διαφήμιση     Greek Contact Sivan Zamir [Ceo] : greece.isl@gmail.com 

THANKS TO : Vassily Katsoupas - Dimitris Maziotis - Nikolaos Petsios -  Liana Agiovasiliotou - Vasilis Iosifidis - Giorgos Poulopoulos - Costas zissis - Achilles Papaefthimiou