צומרקה, דרום אפירוס

National Park of Tzoumerka-Peristeri & Arachthos Gorge
הפארק הלאומי של צומרקה, פריסטרי וקניון האראכטוס.

מי שגילו את צומרקה לתיירים מישראל הם אתר יוון והאיים ברשות סיון זמיר, סיון זמיר היה אורח המחוז בשנת 2012 והגיע לכאן על מנת לצפותבפלאי הטבע שיש לאיזור אפירוס בכלל להציע ושל איזור צומרקה בפרט, לאחר שהתפעם מעוצמות הטבע באפירוס ובצומרקה נוצר החיבור המדהים בין מטיילים מישראל [ דרך אתר יוון והאיים ] כיום בצומרקה מתקיימת תיירות ישראלית ענפה בין החודשים אפריל לנובמבר, אבל גם בחורף מגיעים לצומרקה מטיילים, למרות שתנאי הביקור בצומרקה בחורף מעט קשוחים יותר.

הר צומרקה הוא אחד מרכסי ההרים הגבוהים ביוון, צומרקה הוא "פסגת הכותרת" של מרבית טיולי הג'יפים ביוון והוא נחשב לאחד הנקודות הכי חשובות והכי מרשימות של אלה המרכיבים טיולי ג'יפים ליוון בכלל, עם זאת תת מחוז צומרקה מלבד היותו מקדש טיולי ג'יפים הוא אחד המקומות המרתקים והמאתגרים באפירוס [מלבד כפרי זגוריה] רכס ההרים המשונן המושלג כולו בחורף יוצר זרימה של נחלים באיזור במשך כל השנה, נהר האראכטוס הזורם במחוז מאפשר ראפטינג ברמה של 3-4 בנופים מרהיבים. האיזור ההררי מספק מים במשך כל השנה ואכן קיימים בו עשרות מפלים, נחלים וערוצים זורמים ושלל האפשרויות לטיול בו גדול מאד, אם אתם מטיילים בצפון יוון מומלץ להגיע לצומרקה לפחות ל 2-3 לילות, ובאחד הימים אפילו לקחת סיור מודרך במחוז עם אחד המדריכים כאן, חלק גדול מאיזור צומרקה ניתן לטיול עם הרכב הפרטי שלכם, אין צורך ברכב שטח, אך טיול עם מדריך יוכל להראות לכם כמה מהמחזות היפים ביותר במחוז להם רצוי להגיע עם נהג מנוסה כזה שיוכל גם להכנס לעומק השטח ההררי. את הלינה באיזור מומלץ לבסס באיזור הכפר Prámanta שהינ הכפר הגדול ביותר בצומרקה וממוקם במיקום מרהים ביופיו מול הר צומרקה עצמו. שני המלונות אנאבאסי וגם הוריזונדס ריזורט ממוקמים במיקומים המרהיבים ביותר בכפר פרמאנטה ממש מול הר צומרקה מלונות מצויינים נוספים מעט מרוחקים ממש מהמרכז [ פרמטנה ] אך באזורים מרהיבים ונוחים גם כן הם : אקניון בפרמנטה וגם  פרינסס לאנאסה בקוסטיצי, במערב צומרקה רודאמי המקסים במערב צומרקה בכפר קלזנאי פחות מומלץ ללון בכפרים המרוחקים סיראקו או קאלאריטס בצפון או וורגרלי ותאודוריאנה בדרום צומרקה אלה אם אתם מתכננים מספר ימי טיול בחלק הדרומי של צומרקה, אם לא ואתם מתכננים רק יום טיול אחד בדרום צומרקה או ללא, ניתן ללון במלונות המרכזיים יותר ולנסוע משם.. 

הוראות הגעה למעיינות קויאסה  | מנזר קיפינה | והכפר קאלאריטס : אל תחפשו את מעיינות קויאסה על המפות, לא על אלה של גוגל ובטח לא של וייז וגם על רוב המפות המקומיות, מלבד בודדות, להוראות הגעה למעיינות קויאסה פשוט עיקבו אחר ההוראות הבאות, בעריכת סיון זמיר ואפרת סער - אתר יוון והאיים. הוראות הגעה [ צעד אחרי צעד ] פעלו אחר ההוראות : להגעה למנזר קיפינה ולאחר מכן למעינות קויאסה, סעו תחילה מהכפר פרמנטה לכיוון הכפר syrako בדרך תחצו שני נהרות לאחר חציית שני הנהרות המשיכו בנסיעה ישר כביכול לכיוון סיראקו  עד שתגיעו לשלט כחול [ ראו את השלט בעמוד זה ] ישר יואנינה, ישר פרוסיליו, ישר סיראקו, וימינה ל טריקלה, קיפינה וקויאסה,  כאן אתם פונים ימינה לכיוון קיפינה, קויאסה וגשר האבן כפי שרשום בשלט, לאחר כ 2 ק"מ תגיעו למנזר קיפינה, בו תוכלו גם לבקר לאחר חזרתכם ממעיינות קויסאה, המשיכו ישר לאחר המנזר [ המנזר לא על הכביש, הוא מעל הכביש, כך שאם פספסתם אותו לא קריטי, המשיכו ישר, תחזרו אליו לאחר מכן ] לאחר מספר דקות תגיעו למנהרה בכביש, חצו אותה והמשיכו ישר ותוך דקות תראו שלט עץ חום בצד שמאל של הכביש [ התעלמו ממנו ] המשיכו ישר תוך שאתם חוצים גשר והמשיכו עם הכביש שמאלה בעליה, לפני הסיבוב הבא קיים שלט נוסף משמאלכם, כאן החנו את הרכב והתחילו ללכת במסלול אליו יש מספר מדרגות לצד הכביש [ שימו לב, לאחר מספר מטרים יש עוד גרם מדרגות העולה למעלה, התעלמו ממנו המשיכו ישר. המשיכו בשביל המסומן והמעט רטוב ומטפטף, עד שתגיעו לשלט נוסף שלצידו משמאל מצוי גשר, הצמדו לצד ימין של השלט והמשיכו במסלול ישר [ לא לפנות שמאלה ] עד אשר תחצו גשר ברזל על הנחל הגועש, המשיכו בשביל ישר  עד שתגיעו למבנה [ תחנת מים ] כאן תוכלו לצפות באחד המפלים, מאחורי המבנה קיים סימון אדום המצביע על מסלול הליכה, טפסו אליו מספר מטרים ולכו על אמת המים [ אתם תלכו בתוך אמת מים ישנה שאינה פעילה יותר ]  כ 10 דקות עד ההגעה למעיין הסופי, מעיינות קויאסה! שימו לב : אותו הכביש שמוביל לקויאסה גם מובל למנזר קיפינה ולכפר קאלאריטס.

מפלי קטאראקטיס הוראות הגעה : מפלי קטראקטיס מצויים בחלק המרכזי של צומרקה ליד הכפר הקרוי גם הוא קטראקטיס, שימו לב לא להתבלבל, המילה קטאראקטיס ביוונית פרושה מפל ולכן טעות נפוצה היא לשאול מקומי היכן מצוי קטראקטיס, מקומי שמכיר מפל קרוב לביתו יכוון אתכם למפל שהוא מכיר, עם זאת בכל יוון יש מפל אחד שגם שם המפל הוא "מפל" קטראקטיס, וזה המפל המפורסם ביותר בצומרקה, להגעה לקטראקטיס המקורי סעו תחילה לכיוון הכפר אגנדה ובצומת טי במרכז הכפר פנו שמאלה והמשיכו בנסיעה לכיוון הכפר קטאראקטיס, שימו לב שבחלק מהדרך יש נטייה לאבנים מתגלגלות ולכן סעו בזהירות, לאחר אגנדה יש פניה בעליה שמאלה לכיוון קטראקטיס סעו ממש עד שתגידו לשלט שמראה קטראקטיס [ הכפר ימינה ] כאן אתם צריכים להמשיך ישר כל הזמן עד הגעה לבית קפה על מצוק, כאן מתחיל מסלול ההליכה למפלי קטראקטיס, הליכה קצרה שה 2-3 דקות ואתם כאן.

הוראות הגעה לגשר פלאקה, נהר האראכטוס : אם יש לכם ראפטינג על נהר האראכטוס או שאתם רוצים להגיע לגשר פלאקה, בכל מקרה תזדקקו להגיע לנקודת הסיום של הראפטינג על נהר האראכטוס, מי שיש לו ראפטינג ייצא עם הצוות של החברה איתה הוא סגר, עם מיניבוס לתחילת המסלול [ בכדי שהרכב שלכם ימתין לכם בסוף המסלול ] גשר פלאקה מצוי בחיבור בין מזרח צומרקה למערב צומרקה בחלק המרכזי של צומרקה, מי שמגיע מהכפרים קוסטיצי או  קאלאזני צריך לנסוע לפי השילוט לכיוון פרמנטה עד שהוא חוצה גשר ברזל גדול על הנהר, לאחר הגשר 100 מטר שמאלה הכניסה לגשר פלאקה ולבסיס הראפטינג, מי שמגיע מכיוון הכפרים פרמנטה, צופלה או אגנדה או קריסטטאטאדס, צריך לנסוע ע"פ השילוט לכיוון גשר פלאקה והשילוט ליואנינה, שימו לב שליד גשר פלאקה קיימות שתי תחנות דלק וגם מינימרקט אחד, בנוסף יש גם שתי טברנות, למרות שהטברנה הכי טובה לאכול באיזור של של צומרקה עונה לשם "צומרקה" והיא מצוייה בכפר אגנדה, שווה נסיעה אוכל ביתי יווני מעולה!

הוראות הגעה לתצפית אגיוס גאורגיוס | הכפר סיראקו :  תצפית אגיוס גאורגיוס תראה לכם את חצי חבל צומרקה מהגובה, בהחלט שווה להגיע לכאן, התצפית מצוייה כ 4 ק"מ מהכניסה התחתית לכפר סיראקו, סעו לכיוון סיראקו ומצד שמאל של הכביש תראו שלט חום שמראה על כביש כורכור שמטפס למרגלות ההר לכיוון האנטנות המצוייות בנקודה הגבוה ביותר של הרכס במיקום זה, ליד האנטנות יש גם כנסיה יפה ומרפסת ממנה תוכלו להשקיך על כל החלק המרכזי של צומרקה, שווה להגיע לכאן במיוחד אם אתם מתכננים להגיע לשיוטו בכפר סיראקו המרהיב המצוי בהמשך הכביש, בכניסה לכפר סיראקו [ הכניסה התחתית ] יש מסלול הליכה יפה מאבן עתיקה החוצה מספר מעיינות ומפלונים קטנים, ממש סיפור מהאגדות, כדאי מאד להגיע לכאן.

קפבלוביסו, המפל הגבוהה ביותר ביוון 300 מטר! : מסלול זה אינו מתאים לכל אחד, אבל משפחות עם ילדים בוגרים בהחלט יכולים לעשות אותו, בכדי להגיע לתחילת המסלול סעו מהכפר פרמנטה לכיוון הכפר מסולוגויי כ 6-7 ק"מ ואז פנו ימינה לפי השילוט לרפיוג של מסלוגויי, דרך עפר שכתוב עליה לרפיוג, סעו בהילוך נמוך שכן הכביש באיכות ירודה מאד [ אבל עבירה לכל סוגי הרכב הפרטיים ] עד מחנה היער והחנו את הרכב, שם לכו ע"פ הסימונים האדומים עד מפל קפבלוביסו, משך ההליכה עד למפל כשעה ורבע עד שעה וחצי לכל כיוון, רוב הדרך בתוך היער, מוצל אך ללא מקורות מים רבים לכן הצטיידו במים לדרך, ניתן גם לתאם הדרכה עם מדריך מהרפיוג, תוכלו ליצור קשר עם גברת נחמדה בשם efi שתשמח להדריך אתכם, המייל של אפי emissirloglou@hotmail.com 
 


סיראקו :

הכניסה לכפר סיראקו כאילו לקוחה מהאגדות, הכניסה להתחתית לכפר אינה מיועדת לכלי לרכב, החנו את הרכב בכניסה לכפר וטפסו בשביל האבל המפותל והמקסים לצד המפל והנחל עד הכניסה לכפר המקסים, בתוך מבוך הסימטאות תגיעו לבתי קפה יווניים אוטנתיים, לגרמי מדרגות מטופחים עם פרחים וגפנים וייתכן שגם תזקו לראות פרדות נושאות ארגזים ממעלה הכפר [שם יש מקום לרכבים] לבתי הקפה שבמרכזו, הזמן האידיאלי לביקור בסיראקו הוא בתקופת הפשרת הלשגים מרכס צומרקה, אך הכפר נוטף במים והמפל בכניסה מרהיב, זה קורה באפריל, מאי יוני, אח"כ גם מקסים כאן אבל עם פחות מים.

קאלאריטס : נחשב לכפר המיוחד ביותר מבין הכפרים של צומרקה, הוא מקומי יותר והרבה פחות מתוייק מהכפר סיראקו, גם לכפר זה אין כניסה לכלי רכב, החנו את הרכב בכניסה לכפר, מכאן יש תצפית מרהיבה על עמק צומרקה, הכניסה לכפר לוקחת אתכם לאט לאט לתוך אורח החיים האיטי והמסורתי של תושבי הכפר, סימטאות צרות, גפנים, מדי פעם זרזיף מים קרירים היוצא מהסלע, אם תרצו קיים שביל הליכה במצב טוב למדי מהכפר קלאריטס לכפר סיראקו, מקומות לינה אין ממש בקלאריטס וגם אין בכפר פעילות מעבר לשקט ולמיסטיקה האופפת את הכפר.

פראמנטה : פראמאנטה הוא הכפר הגדול ביותר בחבל צומרקה וניתן למצוא בו את כל שתזדקקו לו לחופשה כפרית, יש בו את המלונות האיכותיים ביותר בצומרקה כאשר מלון אנאבאסי ומלון הוריזונדס טובלים בנופים מ-ר-ה-י-ב-י-ם ומציעים שרות מעולה וחדרים מסוגננים ומודרניים, בכיכר הכפר מתחת לעצי הדולב הגדולים יש מספר טברנות, מאפיות, מינימרקט, בתי קפה והרבה אווירה, מדובר במיקום הבסיסי הטוב והמומלץ ביותר בחבל צומרקה.

 

 

  TZOUMERKA CANYONING GREECE from Gns Sdrs on Vimeo.

 נהר האראכטוס  : במערב הרכס [מזרח אפירוס], מקור הנהר מהרי הפינדוס, ליד מצובו, זורם לכיוון דרום. זורם למעשה בין הרי צומרקה להרי קסירובוני Xerovouni, נקודת המפגש היא גשר הפלאקה [היה גשר אבן בעל קשת אחת הגדול ביותר ביוון], זורם דרך ארטה ומגיע עד מפרץ אמבראקיקוס על נהר זה מתקיים אחד הראפטינגים המרהיבים ביותר ביוון ע"ח חברת אלפיין זון של אכיליאס פאפאפטימניו, ראו קישור מטה באתר.

פסגות בצומרקה : הפסגה הגבוהה ביותר של הרכסKakarditsa בגובה 2429 מטר. הר נוסףLakmos בגובה 2295 מטר. הפסגה הכי גבוהה שלו נקראת Peristeri. ממערב לו הכפר קראפסי, ממזרח לו הכפר מצובו. אורך כ-20 ק"מ. הר נוסףStrogoula בגובה 2160 מטר.

פינדוס : רכס הרים. נקרא עמוד השדרה של יוון. אורך: 160 ק"מ. הפסגה הכי גבוהה היא Smolikas בגובה 2637 מטר. פסגות נוספות: Grammos, Vasilitsa, Tymfi [Gamila, Astraka], Lakmos, Tzoumerka. רכס הפינדוס הוא שלוחה של האלפים הדינריים [החלק הדרומי] שעוברים באלבניה, בוסניה, הרצגובינה, קרואטיה, מונטנגרו, סרביה, סלובניה. הרכס עובר במקדוניה, באפירוס ועד צפון הפלופונז.

פראמנטה : כפר בצומרקה [רשות מוניציפאלית - צפון צומרקה], גובה של כ- 900 מטר. אוכלוסייה של כ-2000 תושבים, הכפר משמש ככפר המרכזי של מחוז צומרקה ורוב המלונות [ חלקם מעולים ומרהיבים] מצויים בכפר זה, במיוחד מלון anavasi ומלון horizondes שטובלים בנוף מרהיב במיוחד בחלק הקרוב ביותר לרכס צומרקה עצמו, פרמנטה הוא הבסיס המומלץ ביותר לטיולים בחבל צומרקה.

מנזר קיפינה :  1212, איקונות מהמאה ה-18. השם מגיע מהמילה קיפוס [גנים] על שם גני הירקות שגידלו הנזירים. הכפר קיבל את השם מהמנזר. חשיבות היסטורית גם בגלל המערה שהיוותה מקום מסתור לתושבי הכפרים הסמוכים בתקופת העותומאנים. המנזר עצמו מצוי בדרך מפרמנטה לכפר קאלאריטס, כ 30 דקות נסיעה מפרמנטה, בדרך תחלפו גם על שני אפיקי נהרות שוצפים ותסעו בתוך היער האבותי של צומרקה למרגלות הר צומרקה עצמו.

מצוקי :  הכפר מצוקי עצמו metsoki אינו כפר מיוחד אבל מפלי המים של מצוקי מרשימים במיוחד, המפל הגדול של מצוקי מצוי ב 500 מטר מהכניסה לכפר ליד גשר הברזל הגדל על רוץ הנחל, גובה המפל כ  65 מטר, ניתן לראות את המפל מאזור הגשר, המפלים הנוספים ניתנים להגדה כרך כיכר הכפר עצמה בהליכה לכיוון הערוץ [ 2 דקות הליכה ] עד תחנת המים, דרך נוסף בתוך הערוץ עצמו תוביל אתכם למספר מפלים נוספים, שימו לב ששיא הזרימה במפלי מצוקי בצומרקה היא בחודשי האביב, אפריל, מאי ותחילת יוני, גם בשאר חודשי השנה יש כאן מים אבל מעט פחות, בכל מקרה שווה להגיע לכאן, סעו מפרמנטה לכיוון מנזר קיפינה ופנו ימינה למצוקי בפנייה הראשונה אחרי שתחצו את הנהר פעמיים.

קליפקי הוא שמום של מגוון מפלים עם מים זורמים כל השנה המצויים מהכפר קלנטזי בצומרקה ויורדים פנימה בתוך ההר על לנהר האכאכטוס, בחלק הנמוך והקרוב לנהר הם יוצרים קניוני סלע ומים מרהיבים, כולל כמה מפלים מרהיבים שבכדי להגיע אליהם תזדקק ללכת בתוך המים [ ריבר טרקטינג ] מי ממכם שעשה ראפטינג על נהר האראכטוס, יכיר את חלק מהמפלים שכן הסירה עוצרת במיקום זה, אך היורדים מהסירה מגיעים אך ורק למפל הראשון בעוד בקליפקי קיימים לא פחות מ 4 מפלים, קליפקי בהחלט מומלץ למי שרוצה לעשות מסלולי הליכה בדרגה בינונית הכולל גם איזה פיקניק לצד נהר האראכטוס והרבה מאד מים שניתן להכנס אליהם.

רמה מארקס : מסלול רמה מארקס Rema marks מתחיל כ 3 וחצי ק"מ לפני הכפר Theodoriana בדרום צומרקה, שלט קטן  [ שבקרוב יהיה גדול יותר ] מפנה לתחילת דרך עפר ש לאט לאט מסתיימת והופכת לדרך מסומנת שבחלקה יש חברלים שמראים את הדרך למטה, חשוב לזכור שבאיזור החבלים יש סכנת החלקה ולכן מיקמו חבלים אלה, הדרך מובילה ל 5 מפלים, כאשר המפל הראשון חביב, אבל המפלים השווים ביותר הם המפל ה 2 והמפל החמישי, למפל השני יחסית קל יותר להגיע אם כי הדרך הופכת תלולה יותר ויותר ככל שמתקדמים אליו, אם כי הוא שווה את הירידה, המפלים השלישי והרביעי והחמישי כבר מסובכים יותר להגעה והשביל אליהם עדיין אינו מסומן באופן מיטבי, לכן לא מומלץ ללכת אליהם, גם עם מדריך בשלב זה, כלומר כוונו אק ורק למפל השני, המצולם בוידאו בעמוד זה.


למלונות מומלצים בצומרקה, עיברו לעמוד המלונות המומלצים שלנו, ראו קישור למעלה באתר זה.

 

  israel-greece.com  clickgo.co.il © 2004-2022  epirus.co.il by greece-islands.co.il

    This site is produced and marketed in Israel by Sivan zamir & Greece & The islands Contact us Greece.isl@gmail.com

    אפירוסEpirus

Epirus Promotion Network - EPN